Hodnotenie kvality demokracie vo svete podľa Economist Intelligence Unit

Len 4,5 % ľudí na Zemi žije v “plnej” demokracii, my medzi nich nepatríme. Spolu s našimi susedmi z V4 (a po nástupe Trumpa už aj s USA) nás Economist Intelligence Unit radí medzi “narušené” demokracie, v ktorých žije takmer 45 % obyvateľov planéty. Takmer 17 % ľudí žije v hybridných demokraticko-autoritatívnych režimoch a až 34 % v čisto autoritatívnych režimoch.

Za posledný rok sa demokracia vo svete zhoršila globálne aj vo všetkých sledovaných regiónoch okrem Severnej Ameriky, kde stagnovala. Pokračuje tak trend zhoršovania či stagnácie viditeľný od roku 2006. Zhoršila sa aj u nás, v rebríčku 167 krajín sme obsadili 44. miesto (2015: 43). Pre porovnanie, Česko je na 34. mieste (2015: 25), Poľsko na 53. (2015: 48) a Maďarsko na 56. mieste (2015: 54). Mimochodom, Rusko je až 135-te a posledná je Severná Kórea. A toto je pätica najdemokratickejších štátov: Nórsko, Island, Švédsko, Nový Zéland a Dánsko.

Našimi slabými stránkami je nízka účasť občanov na politickom procese (napríklad vo voľbách), nízka politická kultúra (kde sa zohľadňujú najmä názory občanov na demokraciu a alternatívne režimy), ale aj slabšia funkčnosť vlády (vrátane rozšírenia korupcie). Naopak, slušné skóre máme vo volebnom procese aj v občianskych slobodách. Naše médiá sú tak ako v ČR “čiastočne slobodné”, v Poľsku aj Maďarsku už podľa tohto výskumu slobodu stratili.

Zdroj: Economist Intelligence Unit, Democracy Index 2017: Free speech under attack, https://www.eiu.com/public/topical_report.aspx?campaignid=DemocracyIndex2017

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *