preco je populizmus skodlivy

Čo je populizmus a prečo je škodlivý

V diskusii používame najmä tieto príklady:

Diaľnica do Košíc do roku 2010
Najdrahšia diaľnica je tá nepostavená
Trinásty dôchodok, stropy na dôchodkový vek
Vlaky/autobusy zadarmo pre študentov a dôchodcov
Miliardy eur ročne na výstavbu diaľnic, železníc a nájomných bytov
Priama demokracia namiesto zastupiteľskej

Príčinami populizmu môže byť, že ide o nereálne, finančne náročné, neefektívne, nepodložené či škodlivé návrhy/opatrenia. Často sú potrebné odborné argumenty pre vysvetlenie, prečo ide o populizmus. V závislosti od miery škodlivosti sa dá hovoriť o ťažkom a ľahkom populizme.

Záverom je INEKO definícia populizmu: populárne a súčasne nereálne alebo škodlivé sľuby/opatrenia. Kľúčové je, aby do verejnej debaty zasahovala odborná autorita, ktorá dokáže vysvetliť, prečo sú niektoré sľuby nereálne alebo škodlivé. Môže isť o mimovládne organizácie, expertov, odborné verejné inštitúcie, politickú opozíciu. Rovnako dôležite sú slobodné médiá, aby ľudia dostali potrebné argumenty a tiež vzdelávanie obyvateľstva, aby ľudia vedeli kriticky myslieť, sledovať a rozumieť aj odbornejším argumentom vo verejnej debate.

Populizmus je hrozbou pre demokraciu, pretože nerieši problémy, pomáha udržiavať a koncentrovať moc v rukách nedemokratických lídrov a môže viesť k frustrácii obyvateľstva so sklonom podporovať aj extrémne riešenia. Príkladom, že populizmus môže viesť až k zlyhaniu štátov so zásadným zhoršením kvality života väčšiny obyvateľov, sú Grécko a Venezuela. Prednáška zahŕňa diskusiu o príčinách aj dôsledkoch ich zlyhania.

V prípade záujmu o prednášku, prosím, kliknite na OBJEDNAŤ PREDNÁŠKU alebo napíšte na golias@ineko.sk

Obcianskevzdelavanie.sk prispôsobujeme na mieru vám. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ alebo na akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte s používaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe. Personalizáciu môžete kedykoľvek vypnút v Nastaveniach prehliadača.