Požiadať o prednášku
Informácie o prednáške
Cena: bezplatne
Dostupnosť: celoročne
Počet osôb: do 20 (diskusia), resp. 20 až 100 (prednáška)
Počet doterajších realizácií: 5
Potrebné materiálové a technické zabezpečenie
Možnosť data-projekcie je vítaná, pripojenie na internet, ozvučenie, PC.
Poskytovateľ
Nenápadní hrdinovia
Nenápadní hrdinovia, o.z. pripravuje a realizuje viacero projektov zameraných na odovzdávanie skúseností medzi mladými ľuďmi a generáciou tých, ktorých postoje, utrpenie, nepoddajnosť nám prinavrátili slobodu.
Zaradenie prednášky
Charakter: Pre školyMimoškolské
Cieľová skupina: Deti a mládežDospelí
Časový rozsah: Do 45 minutDo 120 minút
Spôsobilosti: Občianska angažovanosť
Témy: Dejiny
Typ školy: GymnáziáStredné odborné školy

Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom

OZ Nenápadní hrdinovia priblíži študentov ľudí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Predstaví a porovná život v slobode a neslobode na príklade osobnosti. Formou filmu, básne, informácií o „nenápadných hrdinov“ predloží projekt študentov. Pozve ich, aby spracovali podobný projekt o osobnosti z rodiny, regiónu.
Nenápadní hrdinovia, o.z. pripravuje a realizuje viacero projektov zameraných na odovzdávanie skúseností medzi mladými ľuďmi a generáciou tých, ktorých postoje, utrpenie, nepoddajnosť nám prinavrátili slobodu.

V prípade záujmu o prednášku, prosím, kliknite na POŽIADAŤ O PREDNÁŠKU alebo napíšte na frantisek.neupauer@gmail.com.

Zoznam navštívených škôl

  • 16.03.2018: Spojená škola, Spišské Vlachy
  • 19.04.2018: Gymnázium J.G. Tajovského, Banská bystrica (2 prednášky)
  • 19.04.2018: Gymnázium Š. Moysesa, Banská Bystrica (3. ročník)
  • 20.04.2018: Obchodná akadémia, Partizánske

V “Meste pod Urpínom” budú hovoriť o nenápadných hrdinoch
(tlačová správa k podujatiam)

Dňa 19. apríla 2018 si v Banskej Bystrice pripomenú Deň nespravodlivo stíhaných (13. apríl) i Deň zápasu za ľudské práva (25. marec).

Diecézne centrum Jána Pavla II. ponúka prednášku a diskusiu na tému Od Akcie K k Sviečkovej manifestácii od 15 hod. a 15 minúty v Diecéznom centre Jána Pavla II (Kapitulská 21). “Podujatie začne modlitbou Ruženca k Božiemu milosrdenstvu už o 15 hod.” uviedol organizátor podujatia Oliver Mečiar. “V modlitbe chceme ďakovať i prosiť za nespravodlivo stíhaných včera i dnes.”

Druhé podujatie, ktorého cieľom je predstaviť osobnosti, ktoré žili v Banskej Bystrici a boli prenasledované v čase komunistického režimu, sa uskutoční v rámci Bystrickej hodinky. Podujatie organizuje Banskobystrický okrášľovaní spolok v Kaviarni Národného domu. Podujatie sa taktiež uskutoční vo štvrtok (19. apríla) od 18 hod.

Účastníkov podujatí bude historickými témami a príbehmi osobností (JUDr. Františka Paňáka SJ, MUDr. Silvestra Krčméryho SF), sprevádzať František Neupauer (absolvent banskobystrickej Univerzity Mateja Bela, koordinátor a dobrovoľník na viacerých projektoch vtedajšieho UPC sv. Abraháma), ktorý sa v súčasnosti venuje predovšetkým publikačnej a odbornej práci historika a pedagóga.

Spoluorganizátorom podujatí je OZ Nenápadní hrdinovia, ktoré v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera dňa 25. marca 2018 za účasti bývaleho nemeckého prezidenta J. Gaucka a slovenského prezidenta SR A. Kisku otvorilo už X. ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Cieľom projektu je povzbudiť mladých ľudí, aby vo svojom okolí hľadali inšpiratívne osobnosti, ktoré nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu (viac info: www.november89.eu, facebook: Nenápadní hrdinovia)

Informovala: D. Kachutová, koordinárka OZ Nenápadní hrdinovia